Anna Beata Pacian

Dr hab. n. o zdr. Anna Beata PacianDr hab. n. o zdr. Anna Beata Pacian – Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu-2016r. Specjalizacja w dziedzinie Zdrowie Publiczne. M Z-NS-ZM-851-12879-2/EK/07–2012r. Studia Podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim-2009r.
Stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej -2005r. Tytuł magistra pielęgniarstwa – 1999r. W 2004 r. – brała czynny udział w realizacji projektu – The Enmed – Project Environmental Medicine and Healthcare w ramach 6. Unijnego Programu Ramowego z zakresu programów medycznych Sokrates, dotyczącego wprowadzenia modułu dydaktycznego z Medycyny Środowiskowej. Partnerami tego projektu są również The Semmelweis University in Budapeszt is the bigg University in Hangary, Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto (University of Porto), Helsingin ammattikorkeakoulu (Helsinki Polytechnic Stadia).

Od 2008 roku pełni funkcję koordynatora ds. kształcenia na kierunku Zdrowie Publiczne Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Od 2013 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego.
Od 2013 roku należy do grona ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jest członkiem Rady ds. Wspierania i Rozwoju Kadr w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie.
Staże zagraniczne odbyła w ośrodkach naukowych: W ramach programu Erasmus wyjazd do Belgii w celu wymiany doświadczeń naukowo-dydaktycznych w zakresie kształcenia zawodowego pielęgniarek – 23.09.2012r.-29.09.2012r. Nr 4/11/12/STT/. Staż naukowy na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Ostrogska” w dniach 11-31 marzec 2012 rok. W ramach programu Erasmus (Teaching staff mobility under Erasmus academic year 2012/2013) wyjazd na Litwę do Kowna- Kauno/kolegija/University of Applied Sciences, Faculty of Medicine 9.09.2013r.- 13.09.2013r. Członek Komitetu Redakcyjnego Czasopism: Greener Journal of Biomedical and Health Sciences, Greener Journal of Medical Sciences, Greener Journal of Human Physiology and Anatomy.

Dorobek naukowy zawiera 233 prace ogłoszonych drukiem o łącznej punktacji 17,710 IF i 1335 PK (MNiSzW). Promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

Zainteresowania naukowe: Zdrowie Publiczne i Medycyna Społeczna, Medycyna, Pielęgniarstwo. Obszary badawcze: Współczesne zagrożenia zdrowia, Profilaktyka chorób cywilizacyjnych i społecznych, Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, Jakość życia pacjentów chorych przewlekle, Czynniki genetyczne i epigenetyczne w rozwoju nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.