Agnieszka Gniadek

AgnieszkaGniadek 295x313Dr hab. Agnieszka Gniadek, prof. UJ nauczyciel akademicki, od czasu studiów związana z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJCM). Po uzyskaniu habilitacji objęła funkcję Dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa WZN UJCM, od kilku lat pełni także funkcję Pełnomocnika Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu UJCM ds. jakości kształcenia.

Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie Kapitałem Ludzkim oraz jest specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. Jej obszarem zainteresowań naukowych jest mykologia środowiskowa i epidemiologią zakażeń szpitalnych. Głównym zainteresowaniem badawczym są grzyby pleśniowe oraz ocena wpływu tych drobnoustrojów na zdrowie człowieka. Naukowo zajmuje się także pielęgniarstwem w podstawowej opiece zdrowotnej i profilaktyką zdrowotną.

Cały dorobek naukowy, obejmuje 114 publikacji oryginalnych i poglądowych, 28 rozdziałów w monografiach i podręcznikach oraz 126 doniesień wygłoszonych na konferencjach o zasięgu międzynarodowym i krajowy o łącznej liczbie punktów IF 42,026, MNiSW 1757.

W chwili obecnej jest kierownikiem projektu „Rozwija się i pracUJ” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Rozwój usług pielęgniarskich: pielęgniarskie kompetencje zamawiane finansowanego z Funduszy Europejskich realizowanym w Wydziale Nauk o Zdrowiu UJCM. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, gdzie jest przewodniczącą Rady Naukowej oraz Redaktorem Naczelnym czasopisma Nursing Problems/Problemy Pielęgniarstwa, Polskim Towarzystwem Zakażeń Szpitalnych, Polskim Towarzystwem Mykologicznym oraz Polskim Towarzystwie Mikrobiologów. Była także członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami kierunków pielęgniarstwo i położnictwo z przedmiotów badania naukowe, pielęgniarstwo epidemiologiczne, zakażenia szpitalne czy podstawowa opieka zdrowotna. Promotor zakończonych 4 przewodów doktorskich a także ponad 130 prac magisterskich oraz wielu prac licencjackich. Recenzent prac doktorskich i prac dyplomowych oraz licznych artykułów naukowych publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych.
Za wyróżniające wyniki w nauce i postawę godną wychowanka Alma Mater UJ została wyróżniona przez Uniwersytet Jagielloński Stypendium im. Stanisława Estraichera, otrzymała także Medal Komisji Edukacji Narodowej.