Elżbieta Grochans

Prof dr hab n. med i n. o zdr. Elzbieta GrochansElżbieta Grochans - profesor dr habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu, absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie i Podyplomowych Studiów w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie - menedżer badań naukowych i prac rozwojowych, pielęgniarka, specjalista w dziedzinie organizacji i zarządzania. Od 2004 adiunkt w Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Nauk Pielęgniarskich, kolejno Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa, od 2020 Katedry i Zakładu Pielęgniarstwa oraz kierownik Centrum Symulacji Medycznej PUM.
Autorka i recenzent licznych artykułów w czasopismach naukowych dotyczących zdrowia kobiet, głównie w okresie około i pomenopauzalnym, wieloaspektowej analizy jakości życia pacjentów poddawanych terapii i badań związanych ze współczesnym pielęgniarstwem.
Współautorka podręcznika "Wstrzyknięcia śródskórne, podskórne, domięśniowe i dożylne. Podręcznik dla studiów medycznych". Członek licznych towarzystw naukowych. Przez wiele lat była Pełnomocnikiem Rektora ds. pielęgniarstwa, koordynatorem studiów pomostowych dla pielęgniarek, przedstawicielem Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. wdrażania Procesu Bolońskiego w PUM. Jest członkiem Uczelnianego Zespołu ds. zapewnienia Jakości Kształcenia PUM i przewodnicząca Wydziałowego Zespołu, senatorem PUM i od roku 2016 prodziekanem WNOZ. Jest kierownikiem licznych projektów unijnych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Zastała wyróżniona odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” oraz "Za zasługi dla PAM", a także wieloma nagrodami naukowymi i dydaktycznymi Rektora PUM.