Matylda Sierakowska

MonikaSierakowskadr hab. Matylda Sierakowska - adiunkt w Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie.
Stopień naukowy dr hab. nauk o zdrowiu uzyskała w 2018r.
Jest autorem licznych publikacji oryginalnych i poglądowych, jak też rozdziałów w podręcznikach i monografiach, dotyczących głównie opieki reumatologicznej. Jest m.in. redaktorem naukowym ogólnopolskiej pozycji PZWL: Edukacja zdrowotna w praktyce pielęgniarskiej (red. nauk. M. Sierakowska, I. Wrońska).

Współpracowała z Medical University of Leeds (UK) w procesie walidacji i kulturowej adaptacji Educational Needs Assessment Tool - Pol-ENAT. Była również w zespole badawczym, współpracując z University of the West of England, Bristol (UK) w walidacji i kulturowej adaptacji Systemic Sclerosis Quality of Life Scale - SScQoL. Obecnie jest członkiem grupy roboczej EULAR Study Group for Patient Education (STOPE), pracującej nad popularyzacją rekomendacji EULAR, dotyczących edukacji pacjentów w chorobach reumatycznych.

W trakcie swojej pracy naukowej i dydaktycznej wielokrotnie pełniła funkcję recenzenta w czasopismach naukowych, takich jak: Problemy Pielęgniarstwa, Pielęgniarstwo XXI wieku (członek Rady Naukowej), Reumatologia, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, Advances in Therapy, Annals of Agricultural and Environmental Medicine, Clinical Rheumatology, Medical & Health Sciences Review, Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej, Quality of Life Research, Studia Medyczne, The Polish Journal of Applied Sciences, Zeszyty Naukowe Ochrony Zdrowia.

Od 2009r. do chwili obecnej przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Białymstoku.

Tematyka naukowo - badawcza dr hab. Matyldy Sierakowskiej, to głównie zagadnienia dotyczące problemów samoopieki i samopielęgnacji oraz jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia w chorobach przewlekłych, edukacji zdrowotnej pacjentów i metrologii w praktyce pielegniarskiej. Przedmiotem jej zainteresowań jest również rola i problemy opiekuna w opiece nad osobą starszą oraz zachowania zdrowotne społeczeństwa.