Barbara Ślusarska

Barbara ŚlusarskaBarbara Ślusarska - dr hab n. o zdr., prof. UM w Lublinie.
Kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego WNoZ UM w Lublinie. Pielęgniarka, nauczyciel akadmicki, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia.

Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1998 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu nadała Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ w Krakowie w 2014 roku. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie projektami badawczymi i pracami rozwojowymi” Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”, Lublin, w 2010 roku.

Kierownik licznych projektów badawczych krajowych i członek w zespołach międzynarodowych. Łącznie opublikowała ponad 350 prac - artykułów w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych oraz rozdziałów w książkach. Działalność naukowa skoncentrowana w obszarze pielęgniarstwa i naukach o zdrowiu obejmująca zagadnienia istoty pielęgnowania, edukacji zdrowotnej, jakości życia, opieki pielęgniarskiej w chorobach przewlekłych, opieki domowej oraz kształcenia pielęgniarek. Redaktor i współredaktor naukowy Podstaw Pielęgniarstwa w roku 2004, 2008 i 2017, Podręcznika diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011) oraz Pielęgniarstwa rodzinnego (2019).

Członek rad programowych kilku czasopism w Polsce: Nursing in the 21st Century, Problemy Pielęgniarstwa, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia.
Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy WNoZ UM w Lublinie 2011-2017; Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej PTMR od 2018r.; Członek UDINE- C Network : European Nursing Academics Network. Odbyła staż zawodowy w szpitalu Copenhagen Hospital Corporation, Hvidovre Hospital, Kopenhaga (1996) oraz stypendystka programu Leonardo da Vinci, pobyt stażowy w Our Lady`s Hospital for Sick Children, Dublin, Irlandia (2002)
Aktywnie uczestniczy w pracach wielu komisji. Pełni funkcję członka Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia Zarządu Województwa Lubelskiego. Przewodniczaca Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej i Wydziałowej Komisji Nostryfikacyjnej oraz Członek Rady Naukowej Kolegium Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.