Danuta Zarzycka

DanutaZarzycka Danuta Zarzycka,dr hab. n. o zdr.  pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
oraz specjalistka I° (medycyna społeczna) i II° (organizacja ochrony zdrowia).
Od 30 lat zatrudniona w charakterze nauczyciela akademickiego.

Aktualnie pełni obwiązki kierownika Katedry i Zakładu Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Doświadczenie w zawodzie pielęgniarki zdobywała w oddziale neurochirurgii, natomiast pierwsze doświadczenie dydaktyczne uzyskała w Liceum Medycznym w Chełmie.
Nauczyciel akademicki, którego zainteresowania dydaktyczne i badawcze skupiają się na zagadnieniach podstawowych dla pielęgniarstwa, w tym teorii pielęgniarstwa, modelu opieki zindywidualizowanej, diagnozowaniu w pielęgniarstwie oraz tożsamości pielęgniarstwa zawartej w symbolice. Ponad lat nauczała podstawowych umiejętności zawodowych studentów pielęgniarstwa. Współtworzyła kształcenie licencjackie pielęgniarek na poziomie akademickim. Autor ponad 300 publikacji naukowych.

Realizowane indywidualne projekty badawcze to:
• Opinie studentów o kryteriach doboru sposobów uczenia się. Praca magisterska, Lublin 1990;
• Pomiar wsparcia społecznego w opiece nad pacjentem hospitalizowanym. Praca doktorska, Lublin 1998;
• Dynamika zmian wybranych zasobów zdrowotnych zewnętrznych (wsparcia społecznego, wydarzeń życiowych) i zasobów wewnętrznych (poziom kortyzolu/DHEA, orientacji życiowej) młodzieży akademickiej miasta Lublina a poziom lęku i depresji – projekt MNiSzW – NN 404 153834. Praca habilitacyjna, Warszawa 2013.

Aktualne poczynania poznawcze koncentruje na adaptacji kulturowej i ocenie właściwości psychometrycznych narzędzi badawczych, aby wykorzystywać je do badań w obszarze kształcenia pielęgniarek i opieki pielęgniarskiej nad dzieckiem.

Współredaktorka książek napisanych dla potrzeb kształcenia i rozwoju pielęgniarstwa: Podstawy pielęgniarstwa T1 i T2 (2004, 2008, 2017), Podręcznik diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011), Kultywowanie symboliki w pielęgniarstwie (2001).