Stanisław Głuszek

StanislawGluszekprof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek

Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na kadencję 2020-2024.
W ubiegłych kadencjach pełnił funkcję prorektora ds. medycznych oraz dziekana Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK.

Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Kielcach. Redaktor naczelny czasopisma z listy MNiSW Studia Medyczne/ Medical Studies.

Autor i współautor blisko 400 publikacji naukowych, redaktor 20 monografii z zakresu chirurgii, problematyki etyki i filozofii medycyny oraz organizacji kształcenia medycznego

Publikacje naukowe indeksowane w bazie Web of Science: 253, PUBMED - 135
Liczba cytowań publikacji w bazie Web of Science: 2167, bez autocytowań - 2054
IF – 168,8 (Biblioteka UJK), Indeks H: 13; Scopus - 13

Tematyka badań naukowych
• chirurgia onkologiczna, nowotworów jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby
• problematyka ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, uwarunkowania genetyczne
• patologia chirurgiczna układu pokarmowego
• chirurgia endokrynologiczna (tarczyca i nadnercza)
• leczenie otyłości (bariatria), zespół metaboliczny, obesitologia, problematyka żywienia pozajelitowego i dojelitowego
• chirurgia laparoskopowa
• genetyka medyczna

Inicjator i kierownik wielu projektów, które wpłynęły na znaczący rozwój Collegium Medicum UJK i utworzenie kierunku lekarskiego.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany nagrodami za pracę naukową, osiągniecia dydaktyczne, organizacyjne i medyczne. Członek towarzystw naukowych, komisji i redakcji czasopism naukowych.