en      pl

Bożena Zboina

BozenaZboina 150x217dr hab. Bożena Zboina, prof. WSBiP w Ostrowcu Św. Specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego, mgr pedagogiki, mgr zdrowia publicznego, licencjat położnictwa.

Ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia oraz gerontologii i opieki długoterminowej.
Stopień doktora uzyskała w 2005 r. na Wydziale Nauk Społecznych KUL w Lublinie, stopień naukowy dr hab. uzyskała w 2010 r. na Uniwersytecie Katolickim w Ružemberku.

Praca zawodowa: Od 2002 Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.: asystent, adiunkt, profesor; 2005-07 prodziekan wydziału pielęgniarstwa, 2007-10 kierownik katedry pielęgniarstwa; od 2010-2013 i 2015 rektor WSBiP, 2015-19 kierownik katedry pielęgniarstwa. 2019 prodziekan i nadal Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu. Prowadzenie zajęć dydaktycznych, badań naukowych. Promotor i recenzent dysertacji doktorskich z zakresu nauk o zdrowiu, licznych prac magisterskich i licencjackich. W latach 2007-10 adiunkt w Wydziale Nauk o Zdrowiu UJK w Kielcach, w latach 2010-2013 profesor w Wydziale Zamiejscowym Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

Od 1988 zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lublinie a obecnie Szpital Powiatowy w Ostrowcu Św, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Autorka i współautorka artykułów naukowych, rozdziałów w monografii, książek. Redaktor czasopisma „Polish Journal of Health and Fitness”. Członek towarzystw naukowych: Rady ds. współpracy i rozwoju kadr przy Państwowym Zakładzie Higieny. Przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu III Wieku w Ostrowcu Św. Organizator i działacz na rzecz poprawy zdrowia w regionie świętokrzyskim. Organizator 13 edycji bezpłatnych ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych ”Ostrowieckie Dni Promujące Zdrowie” pod patronatem Ministra Zdrowia. Autor i koordynator programu zdrowotnego skierowanego dla kobiet, w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, pow. ostrowieckiego „Podaruj sobie zdrowie”.
Autor i koordynator programów zdrowotnych skierowanych dla osób niepełnosprawnych „Aktywna jesień mieście” w ramach zadania publicznego finansowanego przez województwo świętokrzyskie. Członkowstwo w organizacjach pozarządowych: członek i ekspert wielu organizacji i towarzystw naukowych m.in. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie; Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego - członek zarządu głównego, prezes oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, członek Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, członek Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kadr przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki zdrowia publicznego, edukacji zdrowotnej, prewencji chorób, systemów ochrony zdrowia i opieki społecznej. Ważnym nurtem badań są prace nad wpływem czynników społeczno- demograficznych i stylu życia kobiet na ryzyko chorób cywilizacyjnych oraz polityka senioralna i gerontologia.

Sponsors