en      pl

Sylwetki prelegentów

 

 Speakers' profiles

Maria T. Szewczyk

Maria SzewczykProf. dr hab. n. med. Maria T. Szewczyk

Specjalistka w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego.
Pracownik naukowo - dydaktyczny Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK.
Jest opiekunem ponad 200 prac magisterskich, promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Autor i współautor ok. 400 prac, w tym wielu prac o zasięgu międzynarodowym, ponadto ok. 130 doniesień zjazdowych polskich i międzynarodowych.

Konsultant wojewódzki ds. pielęgniarstwa (2002-2006), obecnie Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego (2012-2020). Współtwórca Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran (2003), Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego (2006).

Redaktor naczelna czasopisma Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne. Autorka pionierskich i nowatorskich opracowań dotyczących pielęgniarstwa i leczenia ran przewlekłych.
Otrzymała wiele uczelnianych, regionalnych i państwowych odznaczeń, nagród oraz wyróżnień.

Anna Andruszkiewicz

Dr hab. nauk o zdrowiu Anna Andruszkiewicz, prof. UMKDr hab. nauk o zdrowiu Anna Andruszkiewicz, prof. UMK. Kierownik Katedry Podstaw Umiejętności Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Sekretarz ZG Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Członek Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

Specjalista w zakresie pielęgniarstwa geriatrycznego.

Naukowo zajmuje się problematyką uwarunkowań funkcjonowania zawodowego pielęgniarek i położnych.

Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych oraz podręczników dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa.

Anna Bednarek

AnnaBednarekDr hab. n. o zdr., dr n. med., mgr piel. Anna Bednarek jest adiunktem w Katedrze i Zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Posiada specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego oraz w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, a także z zakresu medycyny społecznej I stopnia.
Zajmuje się problematyką zdrowia i choroby w wieku rozwojowym, w tym realizacją szczepień ochronnych u dzieci w populacji ogólnej oraz z grup ryzyka.
Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz rozdziałów w monografiach i podręcznikach.
Wielokrotnie uczestniczyła jako prelegent w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej ze studentami kierunków pielęgniarstwo i położnictwo, a także jako wykładowca na kursach specjalizacyjnych oraz doskonalących dla pielęgniarek i położnych.

 

Ewa Borowiak

EWA BOROWIAK, dr hab. n. o zdrowiu. Pielęgniarka.EWA BOROWIAK, dr hab. n. o zdrowiu. Pielęgniarka.
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i geriatrycznego.

Profesor uczelni. Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. Oddziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Zachowawczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
oraz
Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie.

Od 2002r związana z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa. Obecnie zatrudniona w Zakładzie Pielęgniarstwa Zachowawczego.

W swoim dorobku naukowym ma ponad 78 prac oryginalnych (w tym 7 ze wskaźnikiem IF) oraz kilkanaście rozdziałów w podręcznikach.
Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę Całościowej Oceny Geriatrycznej, problemów życiowych i pielęgnacyjnych osób w podeszłym wieku oraz zganienia zawodowe pielęgniarek i położnych.

Beata Dobrowolska

BeataDodrowolska 640x787Beata Dobrowolska – dr hab. n o zdr., pracuje na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Specjalistka w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się na zagadnieniach dotyczących filozofii i etyki pielęgniarstwa, edukacji pielęgniarskiej oraz promocji zdrowia.

Praca doktorska (2006) dotyczyła etyki troski, zaś habilitacja (2018) aksjologicznych podstaw oraz empirycznych egzemplifikacji rozwoju wybranych kompetencji społecznych pielęgniarek.

Beata Dobrowolska jest doświadczonym badaczem i nauczycielem, współpracuje z różnymi grupami specjalistów zarówno ze środowiska medycznego jak i pozamedycznego. Opublikowała blisko 300 prac – artykułów w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych oraz rozdziałów w książkach.

Jest członkiem rad programowych kilku czasopism w Polsce i zagranicą, np. Nursing in the 21st Century, BMC Nursing, the Central European Journal of Nursing and Midwifery.

Przez osiem lat była członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (PTP) angażując się w wiele działań na rzecz społeczności pielęgniarskiej w Polsce i w Europie, m.in. pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Naukowej przy Zarządzie Głównym PTP w latach 2013-2017. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Bioetycznego oraz Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie. Jest zaangażowana w pracę kilku międzynarodowych sieci współpracy, realizuje różne międzynarodowej projekty – ostatnio dotyczące kompetencji kulturowych pielęgniarek Oddziałów Intensywnej Terapii oraz kompetencji w zakresie opieki duchowej w pielęgniarstwie.

Halina Doroszkiewicz

HalinaDoroszkiewiczdr hab. Halina Doroszkiewicz – adiunkt naukowo – badawczy w Klinice Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jest autorem publikacji naukowych i doniesień zjazdowych o tematyce geriatrycznej.
Odbyła liczne szkolenia krajowe i zagraniczne odnośnie kształcenia pielęgniarek oraz organizacji i funkcjonowania opieki nad osobami starszymi

 

 

 

Mariola Głowacka

MariolaGłowackadr hab. n. o zdr. Mariola Głowacka – prof. Uczelni

Profesor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pielęgniarka specjalista w dwóch dziedzinach: pielęgniarstwa geriatrycznego oraz organizacji i zarządzania,
Wieloletni nauczyciel akademicki kształcący na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo,
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku

Autor licznych publikacji na temat interdyscyplinarnej opieki nad człowiekiem starym w różnych stanach klinicznych; organizacji opieki senioralnej; problemów w różnych stanach klinicznych i profesjonalnych świadczeń pielęgniarskich pielęgniarskiej służących ich rozwiązaniu; kształcenia pielęgniarek i położnych zgodnie z dyrektywami europejskimi oraz jakości tego kształcenia, a także aspektów etycznych i uregulowań prawnych zawodu pielęgniarki i położnej.

Ekspert inicjatyw Ministerstwa Zdrowia dla polskiego pielęgniarstwa i położnictwa, uczestnik licznych projektów, w tym dotyczących ludzi starych, długowieczności itd.

Redaktor Czasopisma (kwartalnik międzynarodowy) Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej

Mariola Głowacka - MD, PhD, Associate Professor
Professor of the of the Masovian State University in Płock and of the Nicolaus Copernicus University in Toruń
A specialist nurse in two areas: geriatric nursing and organization and management,
Long-term academic teacher in the field of nursing and obstetrics,
Dean of the Faculty of Health Sciences of the Masovian State University in Płockin Płock
Author of numerous publications on interdisciplinary care for the elderly in various clinical conditions; organization of senior care; problems in various clinical conditions and professional nursing nursing services to solve them; education of nurses and midwives in accordance with European directives and the quality of this education, as well as ethical aspects and legal regulations for the profession of nurse and midwife.
Expert of the initiatives of the Ministry of Health for Polish nursing and obstetrics, participant in numerous projects, including those related to the elderly, longevity, etc.
Editor of the Journal (international quarterly) Nursing in Long-Term Care

Organizatorzy