en      pl

Sylwetki prelegentów

 

 Speakers' profiles

Barbara Ślusarska

Barbara ŚlusarskaBarbara Ślusarska - dr hab n. o zdr., prof. UM w Lublinie.
Kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego WNoZ UM w Lublinie. Pielęgniarka, nauczyciel akadmicki, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia.

Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1998 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu nadała Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ w Krakowie w 2014 roku. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie projektami badawczymi i pracami rozwojowymi” Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”, Lublin, w 2010 roku.

Kierownik licznych projektów badawczych krajowych i członek w zespołach międzynarodowych. Łącznie opublikowała ponad 350 prac - artykułów w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych oraz rozdziałów w książkach. Działalność naukowa skoncentrowana w obszarze pielęgniarstwa i naukach o zdrowiu obejmująca zagadnienia istoty pielęgnowania, edukacji zdrowotnej, jakości życia, opieki pielęgniarskiej w chorobach przewlekłych, opieki domowej oraz kształcenia pielęgniarek. Redaktor i współredaktor naukowy Podstaw Pielęgniarstwa w roku 2004, 2008 i 2017, Podręcznika diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011) oraz Pielęgniarstwa rodzinnego (2019).

Członek rad programowych kilku czasopism w Polsce: Nursing in the 21st Century, Problemy Pielęgniarstwa, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia.
Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy WNoZ UM w Lublinie 2011-2017; Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej PTMR od 2018r.; Członek UDINE- C Network : European Nursing Academics Network. Odbyła staż zawodowy w szpitalu Copenhagen Hospital Corporation, Hvidovre Hospital, Kopenhaga (1996) oraz stypendystka programu Leonardo da Vinci, pobyt stażowy w Our Lady`s Hospital for Sick Children, Dublin, Irlandia (2002)
Aktywnie uczestniczy w pracach wielu komisji. Pełni funkcję członka Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia Zarządu Województwa Lubelskiego. Przewodniczaca Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej i Wydziałowej Komisji Nostryfikacyjnej oraz Członek Rady Naukowej Kolegium Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.

Grażyna Nowak-Starz

Nowak Starz GrażynaDr hab. Grażyna Nowak-Starz prof. UJK – absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie, profesor UJK w Kielcach, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego. Swoją wiedzę poszerzała w Wielkiej Brytanii i Japonii, stypendystka The Golda Meir Mount Carmel International Training w Haifie.
Zainteresowania naukowo-badawcze prof. Grażyny Nowak-Starz koncentrują się wokół jakości życia oraz jakości świadczonych usług medycznych i modelowania ich dla potrzeb pacjenta.
Pracuje na rzecz otoczenia gospodarczego województwa świętokrzyskiego, m. in. jako członek Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych w województwie świętokrzyskim podczas sporządzania Regionalnej Mapy Potrzeb Zdrowotnych; realizuje projekt w ramach Programu Rozwoju Lokalnego współfinansowany z Mechanizmu Finansowego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pt. Budowa multifunkcjonalnego serwisu mobilnego dla mieszkańców przebywających na terenie miasta Starachowice, jako członek Krajowej Rady Wspierania Rozwoju Kadr Zdrowia Publicznego działającej przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wspiera kreowanie polityką zdrowotną, współautorka opracowania metodologii koncepcji projektu: Wdrożenie obserwatorium ICT w województwie świętokrzyskim, ostatnio z zespołem z Collegium Medicum uzyskała wyróżnienie za najwyżej ocenione rozwiązania innowacyjne prezentowane na Targach Intarg 2020 oraz nagrodę za Aplikację TOM jako narzędzie wspierające pracę służby zdrowia w zakresie transkulturowej opieki medycznej.
Autorka wielu monografii i wysoko punktowanych publikacji naukowych, należy do znaczących krajowych i międzynarodowych towarzystw i rad naukowych, promotor wielu prac doktorskich w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Paweł Więch

Paweł WięchPaweł Więch, dr hab. n. o zdr., magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego.

Profesor uczelni. Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu w Kolegium Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Od 2009 roku związany z Uniwersytetem Rzeszowskim a od 2020 roku z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu. W latach 20018-2013 zawodowo związany z Oddziałem Intensywnej Terapii i Anestezjologii z Ośrodkiem Ostrych Zatruć Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Wieloletni wykładowca szkoleń specjalizacyjnych i kursów specjalistycznych w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Certyfikowany Międzynarodowy Instruktor Symulacji Medycznej.

Autor bądź współautor 76 polskich i zagranicznych publikacji naukowych, recenzent polskich i zagranicznych czasopism naukowych.

Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę stanu odżywienia, medycyny ratunkowej a także symulacji medycznej.

Mariusz Wysokiński

Dr hab. n. o zdr. Mariusz WysokińskiDr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa – promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, absolwent studiów podyplomowych „Geriatria i opieka długoterminowa” CMUJ w Krakowie.
Adiunkt w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa i Dydaktyki Medycznej.

Autor i współautor licznych publikacji z zakresu opieki geriatrycznej, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, oceny zapotrzebowania na opiekę pielęgniarką.
Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Członek Rady Redakcyjnej czasopisma Journal of Nursing & Care, Członek Rady Naukowej czasopism: Gerontologia Polska, Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Recenzent artykułów w czasopismach z IF oraz artykułów w czasopismach polskich.

Zaangażowany w proces kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w ramach, którego nawiązał współpracę z licznymi ośrodkami kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w kraju.

Stypendysta programu Leonardo da Vincii.

Danuta Zarzycka

DanutaZarzycka Danuta Zarzycka,dr hab. n. o zdr.  pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
oraz specjalistka I° (medycyna społeczna) i II° (organizacja ochrony zdrowia).
Od 30 lat zatrudniona w charakterze nauczyciela akademickiego.

Aktualnie pełni obwiązki kierownika Katedry i Zakładu Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Doświadczenie w zawodzie pielęgniarki zdobywała w oddziale neurochirurgii, natomiast pierwsze doświadczenie dydaktyczne uzyskała w Liceum Medycznym w Chełmie.
Nauczyciel akademicki, którego zainteresowania dydaktyczne i badawcze skupiają się na zagadnieniach podstawowych dla pielęgniarstwa, w tym teorii pielęgniarstwa, modelu opieki zindywidualizowanej, diagnozowaniu w pielęgniarstwie oraz tożsamości pielęgniarstwa zawartej w symbolice. Ponad lat nauczała podstawowych umiejętności zawodowych studentów pielęgniarstwa. Współtworzyła kształcenie licencjackie pielęgniarek na poziomie akademickim. Autor ponad 300 publikacji naukowych.

Realizowane indywidualne projekty badawcze to:
• Opinie studentów o kryteriach doboru sposobów uczenia się. Praca magisterska, Lublin 1990;
• Pomiar wsparcia społecznego w opiece nad pacjentem hospitalizowanym. Praca doktorska, Lublin 1998;
• Dynamika zmian wybranych zasobów zdrowotnych zewnętrznych (wsparcia społecznego, wydarzeń życiowych) i zasobów wewnętrznych (poziom kortyzolu/DHEA, orientacji życiowej) młodzieży akademickiej miasta Lublina a poziom lęku i depresji – projekt MNiSzW – NN 404 153834. Praca habilitacyjna, Warszawa 2013.

Aktualne poczynania poznawcze koncentruje na adaptacji kulturowej i ocenie właściwości psychometrycznych narzędzi badawczych, aby wykorzystywać je do badań w obszarze kształcenia pielęgniarek i opieki pielęgniarskiej nad dzieckiem.

Współredaktorka książek napisanych dla potrzeb kształcenia i rozwoju pielęgniarstwa: Podstawy pielęgniarstwa T1 i T2 (2004, 2008, 2017), Podręcznik diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011), Kultywowanie symboliki w pielęgniarstwie (2001).

Bożena Zboina

BozenaZboina 150x217dr hab. Bożena Zboina, prof. WSBiP w Ostrowcu Św. Specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego, mgr pedagogiki, mgr zdrowia publicznego, licencjat położnictwa.

Ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia oraz gerontologii i opieki długoterminowej.
Stopień doktora uzyskała w 2005 r. na Wydziale Nauk Społecznych KUL w Lublinie, stopień naukowy dr hab. uzyskała w 2010 r. na Uniwersytecie Katolickim w Ružemberku.

Praca zawodowa: Od 2002 Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.: asystent, adiunkt, profesor; 2005-07 prodziekan wydziału pielęgniarstwa, 2007-10 kierownik katedry pielęgniarstwa; od 2010-2013 i 2015 rektor WSBiP, 2015-19 kierownik katedry pielęgniarstwa. 2019 prodziekan i nadal Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu. Prowadzenie zajęć dydaktycznych, badań naukowych. Promotor i recenzent dysertacji doktorskich z zakresu nauk o zdrowiu, licznych prac magisterskich i licencjackich. W latach 2007-10 adiunkt w Wydziale Nauk o Zdrowiu UJK w Kielcach, w latach 2010-2013 profesor w Wydziale Zamiejscowym Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

Od 1988 zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lublinie a obecnie Szpital Powiatowy w Ostrowcu Św, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Autorka i współautorka artykułów naukowych, rozdziałów w monografii, książek. Redaktor czasopisma „Polish Journal of Health and Fitness”. Członek towarzystw naukowych: Rady ds. współpracy i rozwoju kadr przy Państwowym Zakładzie Higieny. Przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu III Wieku w Ostrowcu Św. Organizator i działacz na rzecz poprawy zdrowia w regionie świętokrzyskim. Organizator 13 edycji bezpłatnych ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych ”Ostrowieckie Dni Promujące Zdrowie” pod patronatem Ministra Zdrowia. Autor i koordynator programu zdrowotnego skierowanego dla kobiet, w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, pow. ostrowieckiego „Podaruj sobie zdrowie”.
Autor i koordynator programów zdrowotnych skierowanych dla osób niepełnosprawnych „Aktywna jesień mieście” w ramach zadania publicznego finansowanego przez województwo świętokrzyskie. Członkowstwo w organizacjach pozarządowych: członek i ekspert wielu organizacji i towarzystw naukowych m.in. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie; Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego - członek zarządu głównego, prezes oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, członek Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, członek Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kadr przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki zdrowia publicznego, edukacji zdrowotnej, prewencji chorób, systemów ochrony zdrowia i opieki społecznej. Ważnym nurtem badań są prace nad wpływem czynników społeczno- demograficznych i stylu życia kobiet na ryzyko chorób cywilizacyjnych oraz polityka senioralna i gerontologia.

Damian Czarnecki

DamianCzarneckiDamian Czarnecki

Doktor nauk o zdrowiu, mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego, adiunkt w Katedrze Pielęgniarstwa Zachowawczego Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego.

Od ponad czternastu lat zatrudniony w oddziale leczenia uzależnień.
Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę głodu alkoholu, głodu przedposiłkowego oraz innych zmiennych klinicznych, jako czynników nawrotu używania alkoholu u pacjentów uzależnionych.

 

 

Organizatorzy