en      pl

Sylwetki prelegentów

 

 Speakers' profiles

Agnieszka Gniadek

AgnieszkaGniadek 295x313Dr hab. Agnieszka Gniadek, prof. UJ nauczyciel akademicki, od czasu studiów związana z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJCM). Po uzyskaniu habilitacji objęła funkcję Dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa WZN UJCM, od kilku lat pełni także funkcję Pełnomocnika Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu UJCM ds. jakości kształcenia.

Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie Kapitałem Ludzkim oraz jest specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. Jej obszarem zainteresowań naukowych jest mykologia środowiskowa i epidemiologią zakażeń szpitalnych. Głównym zainteresowaniem badawczym są grzyby pleśniowe oraz ocena wpływu tych drobnoustrojów na zdrowie człowieka. Naukowo zajmuje się także pielęgniarstwem w podstawowej opiece zdrowotnej i profilaktyką zdrowotną.

Cały dorobek naukowy, obejmuje 114 publikacji oryginalnych i poglądowych, 28 rozdziałów w monografiach i podręcznikach oraz 126 doniesień wygłoszonych na konferencjach o zasięgu międzynarodowym i krajowy o łącznej liczbie punktów IF 42,026, MNiSW 1757.

W chwili obecnej jest kierownikiem projektu „Rozwija się i pracUJ” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Rozwój usług pielęgniarskich: pielęgniarskie kompetencje zamawiane finansowanego z Funduszy Europejskich realizowanym w Wydziale Nauk o Zdrowiu UJCM. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, gdzie jest przewodniczącą Rady Naukowej oraz Redaktorem Naczelnym czasopisma Nursing Problems/Problemy Pielęgniarstwa, Polskim Towarzystwem Zakażeń Szpitalnych, Polskim Towarzystwem Mykologicznym oraz Polskim Towarzystwie Mikrobiologów. Była także członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami kierunków pielęgniarstwo i położnictwo z przedmiotów badania naukowe, pielęgniarstwo epidemiologiczne, zakażenia szpitalne czy podstawowa opieka zdrowotna. Promotor zakończonych 4 przewodów doktorskich a także ponad 130 prac magisterskich oraz wielu prac licencjackich. Recenzent prac doktorskich i prac dyplomowych oraz licznych artykułów naukowych publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych.
Za wyróżniające wyniki w nauce i postawę godną wychowanka Alma Mater UJ została wyróżniona przez Uniwersytet Jagielloński Stypendium im. Stanisława Estraichera, otrzymała także Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Grażyna J. Iwanowicz–Palus

Grazyna J Iwanowicz-Palus Dr hab. n. o zdr. Grażyna J. Iwanowicz–Palus

Położna, magister pielęgniarstwa, doktor nauk medycznych, doktor habilitowany w dziedzinie nauk o zdrowiu, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego oraz w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego.

Nauczyciel akademicki na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Katedry i Zakładu Rozwoju Położnictwa, Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno–położniczego, neonatologicznego oraz rodzinnego dla położnych.

Autor wielu prac i doniesień naukowych z dziedziny nauk o zdrowiu, nauk medycznych oraz członek wielu zespołów eksperckich w zakresie kształcenia przed i podyplomowego pielęgniarek i położnych, współautor standardów kształcenia na kierunku położnictwo oraz standardów opieki okołoporodowej.

Dorota Kozieł

dr hab n. o zdr. Dorota Kozieł , prof. UJK w KielcachDorota Kozieł dr hab n. o zdr., prof. UJK w Kielcach – prorektor ds. medycznych UJK, nauczyciel akademicki, pielęgniarka, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego.

Absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji, zarządzania i ekonomiki w opiece zdrowotnej w Szkole Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 2008 roku na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu nadała Rada Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK w 2016 roku na podstawie cyklu publikacji w zakresie epidemiologii i przebiegu klinicznego ostrego zapalenia trzustki.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki chirurgii i pielęgniarstwa chirurgicznego, gastroenterologii, uwarunkowań genetycznych chorób ze szczególnym uwzględnieniem chorób trzustki i otyłości. Ważnym nurtem badań są prace nad wpływem czynników społeczno-demograficznych i stylu życia na ryzyko otyłości, zaburzeń lipidowych i zespołu metabolicznego oraz polityka senioralna i gerontologia.

Dorobek naukowy zawiera publikacje ponad 110 publikacji o łącznej punktacji 822 MNiSW/KBN do 2018r. i 995 pkt. od 2019-2020 r.; 66,763 IF, Index Hirscha (Web of Science) 10.

Anna Beata Pacian

Dr hab. n. o zdr. Anna Beata PacianDr hab. n. o zdr. Anna Beata Pacian – Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu-2016r. Specjalizacja w dziedzinie Zdrowie Publiczne. M Z-NS-ZM-851-12879-2/EK/07–2012r. Studia Podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim-2009r.
Stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej -2005r. Tytuł magistra pielęgniarstwa – 1999r. W 2004 r. – brała czynny udział w realizacji projektu – The Enmed – Project Environmental Medicine and Healthcare w ramach 6. Unijnego Programu Ramowego z zakresu programów medycznych Sokrates, dotyczącego wprowadzenia modułu dydaktycznego z Medycyny Środowiskowej. Partnerami tego projektu są również The Semmelweis University in Budapeszt is the bigg University in Hangary, Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto (University of Porto), Helsingin ammattikorkeakoulu (Helsinki Polytechnic Stadia).

Od 2008 roku pełni funkcję koordynatora ds. kształcenia na kierunku Zdrowie Publiczne Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Od 2013 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego.
Od 2013 roku należy do grona ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jest członkiem Rady ds. Wspierania i Rozwoju Kadr w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie.
Staże zagraniczne odbyła w ośrodkach naukowych: W ramach programu Erasmus wyjazd do Belgii w celu wymiany doświadczeń naukowo-dydaktycznych w zakresie kształcenia zawodowego pielęgniarek – 23.09.2012r.-29.09.2012r. Nr 4/11/12/STT/. Staż naukowy na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Ostrogska” w dniach 11-31 marzec 2012 rok. W ramach programu Erasmus (Teaching staff mobility under Erasmus academic year 2012/2013) wyjazd na Litwę do Kowna- Kauno/kolegija/University of Applied Sciences, Faculty of Medicine 9.09.2013r.- 13.09.2013r. Członek Komitetu Redakcyjnego Czasopism: Greener Journal of Biomedical and Health Sciences, Greener Journal of Medical Sciences, Greener Journal of Human Physiology and Anatomy.

Dorobek naukowy zawiera 233 prace ogłoszonych drukiem o łącznej punktacji 17,710 IF i 1335 PK (MNiSzW). Promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

Zainteresowania naukowe: Zdrowie Publiczne i Medycyna Społeczna, Medycyna, Pielęgniarstwo. Obszary badawcze: Współczesne zagrożenia zdrowia, Profilaktyka chorób cywilizacyjnych i społecznych, Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, Jakość życia pacjentów chorych przewlekle, Czynniki genetyczne i epigenetyczne w rozwoju nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Mariusz Panczyk

MariuszPanczykDr hab. n. o zdr. Mariusz Panczyk

Od 2008 roku zawodowo związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Adiunkt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, kierownik Pracowni Ewaluacji i Doskonalenia Kształcenia Medycznego. Od 2019 roku Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Uczestnik dwóch międzynarodowych projektów badawczych: Projekt EBP e-Toolkit (Erasmus+) i Rationing-Missed Nursing Care (RANCARE, COST Action) oraz kierownik międzynarodowego projektu EDUNURSE Covid Challenge (NAWA). Jest głównym analitykiem danych w dwóch projektach naukowych Narodowego Programu Zdrowia finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Kieruje także realizacją dwóch grantów krajowych realizowanych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym: Mistrzowie Dydaktyki oraz Akredytacje zagraniczne (Ministerstwo Edukacji i Nauki). Projekty naukowe koncentrują się na ilościowej metodologii badań (badania epidemiologiczne i kliniczne). Wykładowca akademicki w zakresie projektowania badań, metodologii badań i biostatystyki.

Uczestnik zagranicznych wizyt studyjnych: Uniwersytet w Groningen (Holandia) i Uniwersytet Helsiński (Finlandia). Staże zagraniczne w ramach mobilności kadry dydaktycznej Erasmus+: Universidade da Madeira, Escola Superior de Saúde (Portugalia), Sheffield Hallam University (UK).

Trzykrotny stypendysta programu PROM (NAWA).
Autor ponad 50 publikacji indeksowanych w bazie PubMed/Medline oraz 40 rozdziałów w monografiach polskich i międzynarodowych indeksowanych w bazie Web of Science; Indeks Hirscha = 13; liczba cytowań według Google Scholar 850, sumaryczny IF = 112.6.

Lidia Perenc

LidiaPerencLidia Perenc

Jest absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu. Po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza została specjalistą pediatrii i rehabilitacji medycznej.

W 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Śląskiej Akademii Medycznej na podstawie rozprawy pt. „Rozwój somatyczny dzieci operowanych z powodu przepukliny oponowo-rdzeniowej”.
W 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Od 1999 roku jest zatrudniona na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Nauk O Zdrowiu tej uczelni. Jednocześnie jest zatrudniona w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 2 w Rzeszowie.

Matylda Sierakowska

MonikaSierakowskadr hab. Matylda Sierakowska - adiunkt w Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie.
Stopień naukowy dr hab. nauk o zdrowiu uzyskała w 2018r.
Jest autorem licznych publikacji oryginalnych i poglądowych, jak też rozdziałów w podręcznikach i monografiach, dotyczących głównie opieki reumatologicznej. Jest m.in. redaktorem naukowym ogólnopolskiej pozycji PZWL: Edukacja zdrowotna w praktyce pielęgniarskiej (red. nauk. M. Sierakowska, I. Wrońska).

Współpracowała z Medical University of Leeds (UK) w procesie walidacji i kulturowej adaptacji Educational Needs Assessment Tool - Pol-ENAT. Była również w zespole badawczym, współpracując z University of the West of England, Bristol (UK) w walidacji i kulturowej adaptacji Systemic Sclerosis Quality of Life Scale - SScQoL. Obecnie jest członkiem grupy roboczej EULAR Study Group for Patient Education (STOPE), pracującej nad popularyzacją rekomendacji EULAR, dotyczących edukacji pacjentów w chorobach reumatycznych.

W trakcie swojej pracy naukowej i dydaktycznej wielokrotnie pełniła funkcję recenzenta w czasopismach naukowych, takich jak: Problemy Pielęgniarstwa, Pielęgniarstwo XXI wieku (członek Rady Naukowej), Reumatologia, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, Advances in Therapy, Annals of Agricultural and Environmental Medicine, Clinical Rheumatology, Medical & Health Sciences Review, Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej, Quality of Life Research, Studia Medyczne, The Polish Journal of Applied Sciences, Zeszyty Naukowe Ochrony Zdrowia.

Od 2009r. do chwili obecnej przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Białymstoku.

Tematyka naukowo - badawcza dr hab. Matyldy Sierakowskiej, to głównie zagadnienia dotyczące problemów samoopieki i samopielęgnacji oraz jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia w chorobach przewlekłych, edukacji zdrowotnej pacjentów i metrologii w praktyce pielegniarskiej. Przedmiotem jej zainteresowań jest również rola i problemy opiekuna w opiece nad osobą starszą oraz zachowania zdrowotne społeczeństwa.

Organizatorzy